Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

 

MÓDA BERIE VŠETKO(1)

 

Oddajúci sa zúfalstvu potešuje diabla.

Neopúšťaj otca a matku v starobe, ani Boh neopusti teba.

 

     Píšete, že pre vás a vaše tri dcéry by úplne postačoval dôchodok, ktorý dostávate ako vdova dôstojníka. Ale “móda berie všetko“. Dcéry vás prestali počúvať a uznávajú len striktný diktát módy. Rady, prosby, vysvetlenia, všetko je zbytočné, na všetko majú len jednú odpoveď: „Mama, ty nič nechápeš, toto je kultúra, osveta, vkus. Prečo by sme nemali byť ako ostatné?“. Každú jar a každú jeseň požadujú nové šaty podľa aktuálneho módneho trendu. A doma chudoba. Dávno ste už neinvestovali do bytu. Nábytok schátral, riady sú popraskané, posteľná bielizeň vyzerá ako handra. Ste napoly vyhladované, aj keď sa naobedujete, na večeru už nemáte nič. Nemáte peniaze na nevyhnutné, ale na módu a vychádzky musia byť. Hrôza, móda a ulica vás obrali o autoritu v dome. Pýtate sa, čo máte robiť.

     V Macedónsku by vám každý povedal: Proste Boha, aby očistil duše vašich detí. Konzultujte s modlitbou. Nech sa smejú, ale vy hovorte svoje. Skôr či neskôr pravda prinesie svoje plody. Pán všetko počuje, a keď príde čas vašim dcéram pripomenie vašu výchovu, ale omnoho prísnejšie. Lebo aj Sväté Písmo aj naša skúsenosť svedčia, že Pán nič netrestá tak prísne, ako neúctu k rodičom.

     Dcéram vysvetlite, že módny odev si nežiada kultúra a osveta, ale obchod. Tí, ktorí módu vymýšľajú a núkajú ju dôverčivému svetu, myslia výlučne na peniaze. Pri svojom biznise myslia na kultúru a osvietenie nie viac ako žaba na hviezdy. Sú to obyčajní trhoví dravci, ktorí ľstivosťou od ľudí lákajú peniaze. Majú svoje agentúry, návrhárov, výtvarníkov a skúsenosti s ľudskými vášňami. Za peniaze vymýšľajú stále nové a nové módne oblečenia, do vyčerpania pracujú nad novými modelmi a ženám začínajú núkať taký odev, ktorý zachádza za hranice slušnosti a mravnosti. Myslíte, že ich zaujíma mravnosť, dievčenská hanblivosť, duše ľudí, zdravie národa a mizéria materinských dôchodkov? Peniaze, len peniaze, toto je devíza a cieľ tvorcov módnych výrobkov, obchodníkov a ich agentov.

     Vašim dcéram ešte povedzte, že títo arciobchodníci s módou, menom kultúry a osvietenia, krásy a estetiky propagujú svoje vynálezy, pritom myslia iba na svoj zisk a mydlia si svoje ruky.

     Svojim dcéram ešte prečítajte varovanie proroka Izaiáša, ktoré povedal hebrejským ženám: „Pán povedal: Pretože spyšneli dcéry Siona a chodia s vystretým krkom, očami zvodne žmurkajú drobčiac a cupkajúc, sponkami na nohách štrngajú, Pán chrastami raní temä dcér Siona, Pán obnaží ich sluchy. V ten deň Pán odstráni ozdobné sponky, členky i polmesiace, náušnice i náramky, závoje i čepce, retiazky na nohách i opasky, voňavky i amulety, prstene i krúžky do nosa, skvostné šaty i plášte, ručníky i kapsičky, zrkadlá i jemné košele, turbany i prepychové plášte. Namiesto balzamovej vône bude zápach a namiesto pásu povraz, namiesto vlnitých kaderí plešina a miesto skvelého rúcha vrecovina, spálenina namiesto krásy. Mužovia tvoji padnú mečom a tvoji siláci v boji. Budú nariekať a plakať...(2).

 

 

(1) Год души, Православный календар с чтением на каждый день 2016, Издательство КАМНО, Кишинев 2015, s. 132-133. (Z listov svätého Nikolaja Srbského)

(2) Iz 3, 16-25.