Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

TURECKO A EURÓPSKA ÚNIA
(príhovor o. Jána Majerníka)

            Aldžazíra TV má sídlo v Dohe, hl. mesto Kataru v Perzskom zálive. Táto televízna stanica je charakteristická tým, že sa v nej hovoria aj veci, ktoré sú pre západné civilizácie tabu. Resp. senzitívne veci ohľadom USA a Izraela. Prebiehala hodinová diskusná relácia o Turecku, v ktorej bolo poukázané na pozitívne veci vývoja v Turecku, medzi ne patrí aj rozvoj infraštruktúry, najmä diaľnic. Terén cez Taurus je určite ťažký a dá sa prirovnať k terénu cez Veľkú Fatru. To, čo hlavné vyplynulo z diskusie, bolo, že Turecko je prostredníkom medzi východom a západom. Napr. zmierenie medzi Sýriou a Izraelom. A takisto medzi USA a Iránom, čo sa týka jadrových zbraní.
            Všetky okolité krajiny Turecka sú zaostalejšie. Týka sa to aj Grécka. Keby sme sa pozreli na to len ekonomicky, mohli by sme sa pýtať, prečo Bulhari sú v EU a Turecko nie, ale sú tam aj iné, vážnejšie problémy ako ekonomické. Je to najmä otázka minorít, otázka Kurdov, ktorí ešte nedávno nemohli vo vlastnej reči vyučovať, ďalej je to otázka z jednotenia Cypru.
           Ďalšou otázkou závažnou je veľmi veľký vplyv armády v Turecku. V minulosti to bolo tak, že armáda určovala vláde, čo má robiť. Minulý rok došlo k obrovskej čistke samotnej armády a jednotlivých generálov. Vyše 70 vysokých dôstojníkov bolo z armády prepustených, príp. sú stíhaní. Politicky a právne. Čiže sú stíhaní za polievočku, ktorú si prihrievali cez určitých politikov.
            Je otázka, kto nám má tie nové mapy EÚ vlastne kresliť, keď sa prijímajú štáty Pobaltska a nie napr. Bieloruska, resp. Ruska, ktoré jednoznačne patria do Európy a napriek tomu sa uvažuje so vstupom Turecka, ktoré nikdy nebolo súčasťou Európy.
            A tá najkritickejšia oblasť je otázka náboženstva, čiže islamu v Európe. Potom treba vidieť aj tú skutočnosť, či zjednotená Európa môže byť na úrovni zjednotených Spojených štátov.