Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

VPLYV ARMÁDY NA ROZVOJ TURECKA
(príhovor o. Jána Majerníka)

            Všimnite si, že Turecko je hojne militarizovaný štát (podporuje to americký strýko). USA míňa na armádu viac peňazí ako celý svet. A to samozrejme platí aj na NATO. V USA v žiadnom prípade nerozhoduje Obama, ale Pentagon. Pentagon je sám osebe veľmocou. A samozrejme, že aj Číňania nevyjednávajú natoľko s vládou ako s Pentagonom.
            Mnohí politici, aj v Turecku majú námietky, že keď je armáda silná, potom si robí čo chce. A tento konflikt bublal len nedávno v Turecku. Keď odstránili nejakých generálov, ktorí si prihrievali svoju polievočku. A ich správanie nebolo v súlade s predstavami vlády.
            V Turecku je povinná vojenská služba, ktorá trvá 15 mesiacov, vysokoškoláci si to môžu skrátiť na 6 mesiacov. A taktiež majú silnú policajnú zložku. Istý sprievodca udáva, že keď máte nejaký problém, napr. keď vás vydiera taxikár, stačí povedať, že zavoláte políciu, a toho sa tu každý obáva. A tie zložky polície tu majú tak trochu nezávislú pozíciu od demokracie a aj niekedy od ľudských princípov.
            A potom mnohí si kladú otázku, nakoľko je Turecko právny štát. Napr. armáda si môže hocikoho pre svoje záujmy zlikvidovať a všetci sú ticho. Kým sa to zmení, môže to ešte dlho trvať. Ale tiež sa to tu pomaly kryštalizuje a zreje k zmene. I keď celkovo Turecko nie je na takej úrovni, aby mohlo konkurovať Európe, určite má veľký potenciál v mladých ľuďoch, čo o Slovensku a Európe sa nedá povedať (vymierajú).