Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

NAJSEVERNEJŠÍ A NAJJUŽNEJŠÍ BOD IZRAELA

Najsevernejším bodom Izraela je Metula, ktorá leží na hraniciach s Libanonom na Golanských výšinách. Keď sme prechádzali touto oblasťou, vnímali sme, že sme pod skrytou kontrolou armády. Upozornil nás na to náš sprievodca, inak sami by sme si to asi nevšimli. Ak sa človek správa ako sa má správať, nič sa mu tam nestane. Horšie je, ak začne nejakým spôsobom provokovať. Platil tam aj prísny zákaz fotografovania. Prechádzali sme pomedzi zamínované polia, všade však boli označenia so zákazom vstupu a upozornením, že ide o zamínované územie. Takže opäť stačilo rešpektovať označenia a nevstupovať tam, kde sa nemá.
Židia v Izraeli majú vojenskú službu povinnú – ženy 2 roky a muži 3 roky a každý rok chodia na niekoľkotýždňové vojenské cvičenia. Vojenská služba je tam tvrdá a je známe, že v izraelskej armáde je celosvetovo najviac samovrážd.

Pohľad z najsevernejšieho cípu Izraela na Libanon

Opäť na Golanských výšinách. Pohľad na Stredozemné more a v blízkosti hranica so Sýriou.

Najjužnejším mestom Izraela je Eilat, ktorý leží na hranici s Egyptom a od najsevernejšieho bodu je vzdialený okolo 500 kilometrov. Je tiež nazývaným izraelským Las Vegas. Teploty počas celého leta tu presahujú 40 stupňov Celzia.

Z Eilatu