Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

ZÁBERY Z HEBRONU

Hebron je typické moslimské mesto. Patrí pod palestínsku samosprávu a život v ňom riadia rodinné klany. Neexistuje tu možnosť kultúrneho vyžitia, žiadne kino ani diskotéka, i keď záujem zo strany mladých by určite bol. Mesto leží mimo hlavnej turistickej trasy, asi preto tu turistov často nevidia. Pre väčšinu obyvateľov sme boli atrakciou. Pre niektorých príjemnou - mali potrebu sa nás dotknúť, na tvárach niektorých sa ale zračilo nepriateľstvo. Zarážajúca však bola agresivita detí. Na tomto mieste sme sa museli držať ako skupina pokope, nebolo prípustné, aby sa niekto oddelil.
Medzi zhruba 100 000 Palestínčanmi tu žije asi 400 Židov strážených tisíckou židovských vojakov. Aj preto tu vládnu neustále nepokoje. Židom ale stojí zato mať tu svojich ľudí aj za cenu neustálych nepokojov, len aby mali aj toto územie pod kontrolou.

Hebron je mesto v neustálom pohybe. Tržnica je plná všetkého, čo krajina ponúka. Vrátane celých kusov mäsa zavesených na hákoch, všade okolo množstvo múch a hnijúcich odpadkov z trhu povaľujúcich sa na chodníkoch len tak. Človek ostáva tiež zarazený množstvom použitého a obnoseného haraburdia (spotrebného tovaru, šatstva), ktoré sa tu ponúka na predaj. Na uliciach sa pripravuje jedlo priamo pred očami ľudí, potom sa len tak holými rukami zabalí do novinového papiera a s úsmevom „dobrú chuť“.

Farebný Hebron, mesto v neustálom pohybe

Na tržnici

Mešita v Hebrone je uctievaná ako hrob Abraháma a Sáry, Izáka a Rebeky, Jakuba a Ráchel. Dnes patrí Arabom, ale pamiatka na prarodičov židovského národa ju robí posvätným miestom pre Židov.

Pri hrobe Sáry