Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

      

AKO (NE)ZABIŤ ČAS

            Sotva niektorá z nedávnych dôb bola tak agresívna, čo sa týka možností, ako zabiť čas. Príležitostí k rozptýleniu je mnoho a sú na dosah – stačí kliknúť a pozrieť si video, ako rieka odniesla autobus. Navštíviť Facebook a vidieť, ako sa mali kamaráti na večierku a čo dobrého jedli, olajkovať fotografie z dovoleniek a vyjadriť svoj názor, ako vyzerajú ponožky v sandáloch. A znova klik a podpísať elektronicky petíciu proti palmovému oleju, dozvedieť sa, prečo speváčka schudla osem kíl. Prečítať si rozhovor s hokejistom a dozvedieť sa, na čo myslel, keď dával gól a čo na to tréner.

            Nič z toho nie je hriech, len poobedie je zrazu preč.

            V dávnych dobách musel márnotratný syn odísť do ďalekej krajiny, aby tam život premárnil. Dnes sa dá všetko zvládnuť z domu. Výsledkom je jedna veľká nula, i keď ty môžeš namietať, že nemôžeš žiť v izolácii od sveta a od svojich priateľov.

            Prosím, využívaj sociálne siete, ale len keď je to nutné a potrebné, nie kvôli hlúpostiam. Neži pre to, aby si označoval stránky ako „sa ti to páči“.

            Ani mnohé knihy nie sú hodné toho, aby si ich čítal a sú filmy, ktoré nestoja za to, aby si ich videl. Škoda toho času pri nich. Bojuj o každú minútu svojho života. Starostlivo si voľ, vyberaj, do čoho pôjdeš a do čoho nie. Lebo okrem toho, že všade navôkol je plno balastu, sú aj mnohé výborné diela.

            V živote sa uč zriekať aj pekných a dobrých vecí – pre krajšie a lepšie.

 

(Marek Vácha, Nevyžádané rady mládeži, str. 59, krátené)