Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

TIME MANAGEMENT  S KARDINÁLOM ŠPIDLÍKOM

            Poznáme to: premárnený čas prináša so sebou pocit prázdnoty a smútku. Čo poradiť tomu, kto chce čo najlepšie využívať čas?
            Osvedčenou a múdrou pomôckou pre správny „time management“ je „Age quod agis!“, čo znamená „Rob, čo práve máš robiť!“ Čas pre odpočinok nie je vhodný na to, aby si myslel na prácu. Ale aj práca vyžaduje, aby všetka tvoja pozornosť bola sústredená na ňu, a nie na to, čo bude po nej. Chvíľa modlitby nie je vhodná na to, aby si myslel na prácu či odpočinok. Pokiaľ s niekým hovoríš, pokús sa sústrediť na to, čo ti hovorí. Ale je dobré na to zabudnúť, keď si ľahneš spať.
            V spomienkach istého duchovného otca sa píše, ako sa ho jeden mladý muž pýtal, prečo nedokáže žiť v pokoji a vyrovnanosti. Duchovný otec mu povedal: „Chýba ti pokoj, lebo v zime netrpezlivo vyčkávaš, kedy konečne príde jar. Na jar rozmýšľaš nad letnými prácami na poli. Keď v lete veľa pracuješ a máš plno starostí, netrpezlivo myslíš na to, kedy už práce skončia. A keď príde doba odpočinku, desíš sa, koľko práce ťa na budúci rok čaká. Nikdy nie si tam, kde práve si. Vždy si v mysli niekde inde.“