Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

VYSOKÁ CENA ZA ZATRPKNUTOSŤ

            Žena, ktorá napísala tento list, si myslela, že pomsta všetko vyrieši. Mýlila sa:
            „Našla som svojho muža s inou ženou. I keď ma požiadal o odpustenie, chcela som mu to vrátiť, a tak som požiadala o rozvod. Deti ma prosili, aby som to nerobila. Aj o dva roky neskôr sa manžel pokúšal získať ma späť, ale ja som túžila po pomste. Nakoniec to vzdal, vzal si mladú vdovu s dvomi deťmi a zariadil si život bezo mňa. Oni sú teraz šťastní a ja som úbohou osamelou ženou, ktorá dovolila zatrpknutosti, aby jej zničila život.“
            Niet pochýb, že nevera je nesprávna. Ale bez odpustenia nám zostane zatrpknutosť. Skôr či neskôr prestane byť hnev iba emóciou a stane sa unášajúcou silou. Práve hnev poháňa také skupiny ako Ku-Klux-Klan  a skinheadi. Bez zatrpknutosti nemajú zmysel života. Boh hovorí: „Odpusti každému, kto ti ublížil, ako Kristus odpustil tebe“, pretože zatrpknutosť je smrteľná. Zabíja tvoju dušu.
            Ako teda predísť zatrpknutosti, keď ti niekto ublížil? Pozri sa do tváre človeka, ktorý ti ublížil a nájdi v nej tvár Krista, ktorý sa nad tebou zľutoval vtedy, keď ti už nik nechcel dať šancu.