LAZÁR
(z príhovorov o. Jána Majerníka)
KOSTOL SVÄTÉHO LAZÁRA V LARNAKE
Tradícia hovorí, že Lazár odišiel po Ježišovom vzkriesení na Cyprus, kde pôsobil ako biskup. Dôvodom odchodu bola nevraživosť jeruzalemských kruhov, pre ktoré bol nepriamym dôkazom Ježišovho zmŕtvychvstania.
Svätý Lazár bol biskupom Cypru.
Najvzácnejšie ikony bývajú v pravoslávnych kostoloch zakryté vrstvou pozláteného kovu, aby v prípade požiaru nezhoreli.
Kostol svätého Lazára v Larnake. Väčšina kostolov na Cypre vyzerá takto. Je tam ikonostas pozostávajúci z dvanástich ikon. V kostole sv. Lazára sa nachádza najdlhší ikonostas pôvodom z Ruska, pokrytý lístkovým zlatom.
Hrobka svätého Lazára. Pri vstupe do kostola sa nachádza ako relikvia Lazárova lebka.
Obraz svätého Lazára, ktorého Pán vzkriesil zmŕtvych. Niektorí Židia sú na ňom zobrazení tak, že si zapchávajú nosy, lebo po otvorení Lazárovho hrobu predpokladajú zápach mŕtvoly.
Jedna z teórií hovorí, že Lazár patril k esénom a aj Poslednú večeru zariadil on v dome, ktorý tejto komunite patril. Pre esénov bolo charakteristickým obradné umývanie nôh.
O svätom Lazárovi píše aj libanonský esejista Ďžibrán, ktorý opisuje jeho smútok nad tým, že musel opustiť bezstarostnosť večného života a vrátiť sa na zem. Tu však Lazár zároveň vníma svoje poslanie pôsobiť ako svedok Kristovho zázraku zmŕtvychvstania.
Z tejto kazateľnice (kostol sv. Lazára v Larnake) sa čítalo jediný raz v roku – na Zelený Štvrtok. V pravoslávnych kostoloch nebýva svätostánok.
Predtým sa mesto Larnaka nazývalo Kytion, Skala.
BLÍZKOSŤ LARNAKY – KOSTOL VYBUDOVANÝ ANJELMI (9.st.)
Najvzácnejšia v chráme je mozaika archanjelov Michaela a Gabriela (12.st.), ktorí pažami podopierajú celý svet. Je to jemná práca z polodrahokamov a zlata.
olivovník pred kostolom
pozor, som jedovatá!
|