Kostol Sedembolestnej Panny Márie Martin-Sever

Horčičné zrnko

"Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi,
ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre,
takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky." (Mk4,31-32)

 

Späť na hlavnú stránku

 

O CYPRE VŠEOBECNE

 

zdroj: www.lonelyplanet.com

 

CYPRUS – PANENSKÝ OSTROV

ostrov sa kedysi volal Makarios, čo znamená blahoslavený a blahoslavený znamená šťastný

divorastúci nechtík

jar na Cypre

 

Cyprus je z mnohých aspektov panenský ostrov. Na severe sa nachádza malý polostrov Akamas, ktorý je plne panenskou krajinou. Tam nie sú ani cesty. Je to raj pre zoológov a botanikov.
Keď chce niekto objaviť a poznávať skutočný Cyprus, musí ísť do hôr. Je tam krásna príroda i veľa byzantských kostolov a kláštorov. Asi desať z nich je na zozname UNESCO. Ľudia, ktorí žijú v horách, sú veľmi jednoduchí.

Kostol svätého Mikuláša v pohorí Trodos zapísaný v zozname pamiatok UNESCO

V krajine rastie stredomorský dub cezmínový, na ktorom rastie svätojánsky chlieb. Struky, keď sa pomelú na prášok, pridávajú sa do čokolády. Tiež sa z nich robí sirup, ktorý sa používa ako laxans. Zo semien, ktoré sú 4 v jednej fazuľke, sa určila jednotka zlata karát. Tvrdé semená sú spravidla rovnako ťažké a už v staroveku sa používali sa pri vážení zlata, diamantov... Jeden karát je 0,195 g.

strom so strukmi svätojánskeho chleba

 

Z HISTÓRIE

Existujú dôkazy, že ľudia tu žili ešte v dobe kamennej. Desaťtisíc rokov civilizácie na Cypre je daných aj tým, že sa tu nachádzala aj meď. Aj názov Cypru je odvodený od latinského slova Cuprum, čo znamená meď. Meď bola v minulosti veľmi dôležitým artiklom, kým ľudia nevynašli železo. Preto cudzí okupanti, ktorí sa vynárali ako silnejšie štáty na Blízkom Východe, sa snažili obsadiť a kontrolovať Cyprus. Z cudzích dobyvateľov tu boli Feničania ako prví. Po nich prichádzali brutálnejší dobyvatelia ako starí Asýrčania, ktorí boli naozaj veľmi krutí.
Prišli sem aj Gréci, tí boli viac priateľskí a je zrejmé, že tá grécka kultúra tu ostala odvtedy. Slávna história Cypru patrí obdobiu Rímskej ríše - Rimania tento ostrov obsadili v 2.storočí pred Kr. a ostali tu až do 4. storočia po Kr. Za čias Rimanov bolo hlavným mesto Cypru Pafos.
Svoju stopu zanechali na Cypre aj križiaci (postavili krásne chrámy, viď Chrám sv. Mikuláša vo Famaguste (Salamis)) a Benátčania, ktorí boli poslednými kresťanskými vládcami Cypru. Po nich prišli Turci.

Od roku 1858 až do roku 1960 bol ostrov kolóniou Veľkej Británie. Prvý prezident Cypru bol arcibiskup Makárius. Biskup Makárius sa snažil trocha vyrovnať situáciu medzi Turkmi a Grékmi. Makárius zomrel na infarkt. Existujú špekulácie, že ho otrávili.

Socha prezidenta Makária v Nikózii

ROZDELENIE KRAJINY

Cyprus má strategickú polohu, nachádza sa severovýchodnej časti Stredozemného mora, je veľmi blízko Malej Ázie, čiže Turecka a ostatných krajín Blízkeho Východu a Afriky. Nie je až tak ďaleko od Európy.

Krajina je rozdelená na európsku a tureckú časť zónou green line. Väčšinou obyvateľstva je toto rozdelenie nechcené, dokonca s ním nesúhlasí ani väčšina pôvodného obyvateľstva dnešnej tureckej časti ostrova (cyprioti). S výnimkou niektorých extrémistov. Dodnes žijú obyvatelia Cypru v nádeji, že Cyprus sa opäť zjednotí.

Až 37 percent ostrova je pod tureckou kontrolou. Obsadenie severnej časti ostrova bolo veľmi jednoduché, lebo najbližší bod ostrova je od Turecka vzdialený 35 kilometrov.
Tých pôvodných obyvateľov, tureckých cypriotov, je na Cypre veľmi málo. Väčšina Turkov prišla z Turecka po invázii. Tých tu žije určite viac ako pôvodných Cyperčanov mohamedánov.
V tureckej časti ostrova je veľmi silne presadzované používanie turečtiny, ale obyvateľstvo samozrejme rozumie aj po grécky.

Domáce obyvateľstvo ani politici Cypru nechcú byť súčasťou Grécka.

V krajine sa nachádzajú dve veľké britské základne, ktoré sú tu na neurčitú dobu. Tieto základne sú britské teritórium a pokrývajú 160 km štvorcových. Na taký ostrov ako je Cyprus je to dosť veľké teritórium – sú to 3 percentá územia Cypru. Patrí k tomu aj dosť veľká neutrálna zóna – čiže územie, ktoré nie je už britské, ale nesmiete tam ísť. Briti by mali platiť za prenájom pôdy, ale od roku 1963 si na to nespomenuli.
Miestna vláda s tým nemôže nič robiť – niečo podobné majú aj Američania na Kube. Je tu aj britské vojenské letisko, ktoré sa využívalo vo vojne proti Iraku a aj teraz vo vojne proti Líbyi. Hranicu medzi tureckým a gréckym Cyprom, tzv. zelenú líniu stanovili Briti.

KRESŤANSTVO

Od byzantského obdobia na Cypre prevládal pravoslávny grécky duch, ktorý nedokázali zmeniť ani križiaci. Ani keď tu neskôr prišli Turci a dobyli ostrov - a boli tu takmer 300 rokov – ani im sa nepodarilo obrátiť ľudí na islam (s výnimkou niektorých severných častí). Obyvateľstvo, ktoré žije v južnej časti ostrova, je kresťanské, ale takmer všetci sú ortodoxní. Jeruzalemský patriarcha je titulárnym patriarchom aj pre Cyprus.
Na Cypre sa však nachádzajú aj katolícke komunity. Tvoria ich predovšetkým robotníci zo Srí Lanky, Filipín, Vietnamu a Indie. Žije tu aj veľa kresťanov z Libanonu, väčšinou sú to maroniti.

Aký je hlavný rozdiel medzi našou cirkvou a cirkvou pravoslávnou? Pravoslávni majú hlavného patriarchu, ktorý sídli v Konstantinopoli. Ten je viac-menej symbolickou hlavou ortodoxnej cirkvi. Pápež nie je len symbolickou hlavou katolíckej cirkvi. Pravoslávni prijímajú Krista v Eucharistii pod obojakým spôsobom.
Vzťahy východných cirkví nie sú ani zďaleka až také ideálne, ako by sme si predstavovali, lebo každá z nich je autonómna. Keby tak ruskí pravoslávni chceli napr. Baziliku Božieho Hrobu – časť, kde sú Gréci alebo Baziliku Narodenia v Betleheme, to by ste videli, aká je pravoslávna cirkev „jednotná“.
Aj kláštory ortodoxnej cirkvi sú nezávislé. Rozdiel medzi nimi je asi taký medzi františkánmi a saleziánmi. Viac menej si do kuchyne nikto nepozerá.
Dva kláštory vzdialené od seba napr. 5 kilometrov môžu byť úplne iné. Napr. Kláštor Mar Saba pri Betleheme vôbec nepúšťa ženy. Kláštor svätého Juraja v údolí Wadi Kelt poskytuje pohostinstvo každému. Pretože jeho zakladateľ bol veľmi zmierlivý a pohostinný človek a mnísi dnes sú ovplyvnení duchom svojho zakladateľa. A pritom sú to tí istí pravoslávni mnísi.

Na Cypre je veľký pokles rehoľných povolaní a dnes sem prichádzajú mnísi až z Ruska.

VŠEOBECNÉ O KRAJINE

Cyperčania veľmi dobre rozumejú Grékom, ale Gréci nie vždy rozumejú cyperskému dialektu. Keď majú deti 8 rokov, teda v 2.-3.-tej triede, začínajú sa okrem gréčtiny učiť aj angličtinu – tá je povinná a keď majú asi 10 rokov, vtedy začínajú s francúzštinou. Až potom neskôr môžu študovať štvrtý jazyk, väčšinou je to nemčina.
Deti majú prázdniny od 1.júna do 12.septembra. A tiež dva týždne počas Vianoc a dva týždne počas Veľkej noci.

karnevaly pred pôstnym obdobím sú tradíciou viacerých cyperských miest

Nástupný plat učiteľa je 2500 a po čase až 3000 eur. Preto Cyprus má inváziu gréckych učiteľov. Pretože v Grécku zarobí učiteľ 800 eur a univerzitný profesor 1400 eur mesačne. Najnižší plat na Cypre, čiže minimálna mzda, je 850 eur. V Grécku to znížili na 500. Nezamestnanosť na Cypre sa neustále zvyšuje, v súčasnosti dosahuje úroveň 9 percent.

Vysoké školy sú sústredené v Nikóziii a v Limassole. Okrem štátnych škôl má krajina aj školy súkromné.

Na Cypre je stále povinná vojenská služba pre mužov a trvá dva roky. Na Cypre neexistuje možnosť odkladu výkonu vojenskej služby kvôli štúdiu na vysokej škole. Keď chlapci skončia strednú školu, nastupujú na vojenskú službu a až potom smú ísť na vysokú školu.

Je tu tradícia silného rodinného zázemia, čo im môžeme určitým spôsobom závidieť.

Na cyperských eurách je soška, ktorá vyzerá ako kríž. Nie je to však kresťanský symbol. Tento symbol jestvoval už pred vznikom kresťanstva a symbolizuje plodnosť.

Cyprus je bývalou kolóniou Veľkej Británie a preto sa po cestách jazdí vľavo

Z cudzincov je na Cypre najviac Britov, nakoľko Cyprus je bývalou anglickou kolóniou. Preto sa tu jazdí vľavo a hovorí sa po anglicky. Druhá početnejšia skupina sú Libanonci, pretože Libanon je blízko - prišli sem najmä kresťania, maroniti. Treťou modernou vlnou sú Rusi. Majú tu banky, svoje obchody a je to možno aj preto, že aj Rusi aj Cyperčania sú ortodoxní.
Niektoré domy na Cypre patria Kuvajťanom.

VÍNO

Na Cypre sa pestuje vinič tak, aby bol veľmi nízky, niektoré časti viniča sa nechávajú akoby plaziť po zemi. Potom vinič nepotrebuje tak veľa vody. Keď sa vinič strihá, nechávajú len 1-2 výhonky, aby sa dosiahla vysoká kvalita vína.
Oberačka hrozna začína 14. septembra na Sviatok Povýšenia svätého Kríža.

Keď grécka vláda vykupovala hrozno od roľníkov, platila 6 centov za kg. Veľa vecí sa na Cyprus dováža z Izraela a z iných krajín – zelenina a granátové jablká napriek tomu, že sa to pestuje aj na Cypre. Ale to sa deje v zmysle zákonov EÚ. A vrcholí to tým, že Taliani dovážajú na Cyprus talianske hrozno. A je lacnejšie ako cyperské.

Najslávnejšie cyperské víno sa nazýva Commandaria. Je to sladké dezertné víno, ktoré ortodoxná cirkev prijala za víno omšové. Na Cyprus sa dostalo zásluhou križiakov. Pestuje sa na podkladoch s obsahom sopečných hornín, čo vínu dodáva minerálny charakter.
Pre svoju sladkosť sa podáva i deťom, keď nemôžu zaspať.

 

 

Blízko Limassolu našli archeológovia deväť džbánov - tekutina tam už nebola, iba kyselina, ktorá svedčí o tom, že tam kedysi bolo víno. Vek nádob je odhadovaný na 5-6 tisíc rokov. Víno sa tu teda pestuje už veľmi dlho.
Z hrozna Cyperčania vyrábajú aj tradičný hroznový destilát, ktorý sa volá ZIVANIA.

Keď na viniči vyrašia prvé listy, zbierajú sa a do nich sa zarába ryža s mäsom a keď je pôst, tak len ryža. To je delikatesa, ktorú možno nájsť všade v Stredomorí.

na trhovisku (hore špargľa, dole artičoka)

 

druh zemiakov, z ktorých sa vysmážaním pripravuje veľmi chutné jedlo

kalamáre a ryby

 

 

PROBLÉM MENOM VODA

Rok 2008 bol veľmi suchý, kritický, vláda musela v špeciálnych tankeroch dodať vodu do miest a to stálo 50 miliónov eur. Bola to len voda pre osobnú potrebu. Problémy s vodou si vyžiadali výstavbu odsoľňovacích zariadení. Avšak táto voda nie je vhodná na pitie a jej výroba je veľmi drahá. Asi pred tromi rokmi bolo obmedzenie také, že počas najväčšieho sucha voda bola pustená 12 hodín denne a to len tri razy do týždňa. Od siedmej rána do siedmej večera.